Ayeh

رهنمود

article thumbnailحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در دیدار هزاران نفر از فرماندهان سپاه پاسداران، سپاه را نهادی پرافتخار و رشدیابنده در مسیر تعالی و پیشرفت خواندند و با بیان توصیه‌هایی بسیار مهم افزودند: معتقدم سپاه می‌تواند بسیار بیشتر از این، پیشرفت کند.ایشان همچنین با اشاره به شکست بی‌تردید سیاست فشار حداکثری آمریکا و تسلیم نشدن ایران در مقابل نظام سلطه گفتند: آنها اخیراً با کمک رفقای اروپایی‌شان برای ملاقات با رئیس‌جمهور کشورمان و ایجاد یک حالت نمایشی از شکست ایران، تلاشی بی‌نتیجه کردند اما ایران با جدیت و...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز564
دیروز975
در هفته1539
در ماه12692
مجموع21260966

بازدید کنندگان برخط

2
Online

بيانيه سومين گردهم‏آيى علماء سراسر كشور و جامعه مدرسين حوزه علميه قم
در تاریخ 06/10/1380
 بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدللَّه رب العالمين و الصلوة و السلام على سيدنا محمد و آله الطيبين الطاهرين سيما بقيةالله‏
فى الارضين و اللعن على اعدائهم اجمعين من الان الى يوم الدين»
با عنايت الهى و توجه خاص حضرت ولى‏عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفداء سومين گردهم‏آيى علماء سراسر كشور و اعضاء جامعه مدرسين حوزه علميه قم برگزار گرديد و شركت‏كنندگان در اين اجلاس با تبادل نظر و بحث و گفتگو در محيطى صميمى و با صفا پيرامون مسائل مختلف، بر موارد ذيل تأكيد نمودند.
1 - معارف بلند و نورانى اسلام كه برخاسته از ميراث نبوى يعنى دو ثقل قرآن و عترت معصومين عليهم‏السلام مى‏باشد تعاليم گرانقدرى است كه در سايه زحمات بى‏دريغ و طاقت‏فرسا و مجاهدت‏هاى عالمان دين باور و مؤمنان متعهد باقى مانده است، حفظ اين سرمايه عظيم كه اصلى‏ترين رسالت روحانيت شيعه و همه متدينين مى‏باشد جز در سايه تحفظ بر اصول و فروع ميسور نخواهد بود. در اين راستا توجه كليّه مسؤولين و دست‏اندركاران در امور فرهنگى و اجرايى را به رعايت اين نكته مهم در اتخاذ سياست‏هاى فرهنگى و خطمشى‏هاى اجرايى جلب مى‏نمائيم.
تهاجم فرهنگى سياسى دشمنان اسلام وانقلاب كه در سال‏هاى اخير شاهد آن بوديم دقيقاً به منظور تضعيف همين مبانى اصيل طراحى شده بود كه مقابله با آن نياز به باور، عزم، هشيارى و به كارگيرى تمامى امكانات فرهنگى سياسى دارد.
2 - حفظ وحدت و هماهنگى بين نيروهاى خودى بر محور اسلام، انقلاب اسلامى، نظرات امام خمينى(ره)، رهبرى و هدايت مقام معظم رهبرى حضرت آيةالله خامنه‏اى «مدظله‏العالى» ضرورت دائمى اسلام و انقلاب مى‏باشد. پرهيز از هرگونه تشنج و آنچه منجر به تشويش اذهان عمومى مى‏گردد، اولين وظيفه كليه نيروهاى انقلابى است. در اين راستا نبايد از توطئه دشمنان خارجى و ايادى غافل يا جاهل آنان غفلت نمود. شخصيتهاى انقلابى و مسئولين محترم نبايد به گونه‏اى عمل نمايند كه منجر به بروز اختلاف و تشنج گرديده و موجبات دلسردى و نااميدى مردم از نظام مقدس جمهورى اسلامى را فراهم نمايد.
3 - با ابراز نگرانى از وضع اقتصادى عموم مردم خاصه طبقات ضعيف و كم درآمد، از مسؤولين محترم در قواى مجريه و مقننه درخواست مى‏نمايد كه برنامه‏ريزى به منظور كاستن از مشكلات و استفاده بهتر از امكانات مادى و معنوى كشور را در اولويت قرار دهند. در اينجا لازم است از تلاش‏هاى انجام شده توسط مسؤولين ذى‏ربط در اين زمينه تقدير نمود ولى بايد اذعان داشت كه امروز مبارزه با فقر و بيكارى و تأمين رفاه نسبى و اشتغال، نياز به عزم جدى‏تر و برنامه‏ريزى دقيق و تلاش مستمر دارد.
4 - بحمد الله اكثريت قاطع نسل جوان ما، در سايه تعاليم انقلاب اسلامى نسلى مؤمن، انقلابى و فهيم مى‏باشد توجه به نيازها و مقتضيات اين قشر عظيم و پر نشاط و برنامه ريزى در جهت ارتقاء سطح علمى و معنوى اين عزيزان بسيار ضرورى است در اينجا لازم است به اين سرمايه‏هاى گرانقدر توصيه نمائيم كه از اين ايام فراغت و نشاط و آمادگى حداكثر استفاده را در تعالى معنوى و روحى بنمايند.
5 - ضمن تأكيد بر حفظ استقلال قواى سه‏گانه در نظام جمهورى اسلامى از تلاش‏هاى مجدانه قوه قضاييه و همكارى ساير قواى محترم در تحقق خواست مقام معظم رهبرى در مبارزه با فساد مالى و ادارى حمايت مى‏نمائيم البته در اين برخورد قانونى بايد توجه داشت. حرمت اشخاص حفظ گرديده و قبل از احراز هر گونه جرم از هتك حيثيت افراد به هر صورت و هر شكل خوددارى گردد كم توجهى به اين اصل مسلم و ضرورى ممكن است منجر به ايجاد جو بدبينى وكم اعتمادى نسبت به عناصر دلسوز و انقلابى گردد.
6 - با حمايت از زحمات شوراى محترم نگهبان كه در حقيقت ضامن مشروعيت مصوبات مجلس شوراى اسلامى مى‏باشد و با تلاش اين عزيزان حريم قانون اساسى و شرع مقدس در تصويب قوانين، حفظ مى‏گردد بر لزوم اطلاع رسانى صحيح در تبيين نظرات كارشناسى اين نهاد مهم تأكيد مى‏نمائيم.
7 - حضور نيروهاى آمريكايى در منطقه و سلطه‏طلبى آمريكاى جهانخوار كه در قالب مبارزه با تروريسم صورت مى‏گيرد و تلاش اخير نظاميان اين كشور در حمله به كشتى با پرچم جمهورى اسلامى و ضرب و شتم كاركنان آن را قاطعانه محكوم نموده از مسؤولين ذى‏ربط درخواست مى‏نمايد با پاسخ قاطع به اينگونه تجاوزات به وظيفه قانونى و انقلابى خود عمل نمايند.
8 - جنايات وحشيانه رژيم اشغالگر قدس كه با پشتيبانى و حمايت بى‏دريغ آمريكا صورت مى‏گيرد را محكوم نموده حمايت قاطع روحانيت شيعه و حوزه‏هاى علميه را از نهضت مردم مبارز فلسطين و انتفاضه اعلام مى‏داريم و از همه دولت‏هاى اسلامى درخواست مى‏كنيم كه باقطع روابط سياسى، اقتصادى، فرهنگى خود با اين رژيم به خواست عموم مسلمانان جهان عمل نمايند.
9 - حمايت قاطع و بى دريغ خود را از مجاهدت‏هاى مردم مسلمان افغانستان كه ساليان متمادى در راه كسب استقلال و احراز هويت اسلامى مبارزه كردند اعلام مى‏نمائيم. در همين راستا حضور نظاميان آمريكايى و ساير دولت‏هاى سلطه‏طلب در اين كشور را كه موجب تضعيف هويت ملى مردم افغانستان مى‏گردد محكوم مى‏نمائيم و بر اصل اسلاميت، برابرى همه اقوام و تأمين رفاه و حفظ تماميت و استقلال افغانستان تأكيد مى‏نمائيم.
10 - اهتمام ويژه علماء اعلام و روحانيون محترم و فضلاء حوزه‏هاى علميه و انديشمندان متعهد را به ارتباط بيشتر با دانش‏آموزان و دانش‏جويان و تغذيه فكرى و معنوى اين قشر مفيد و آينده‏ساز توصيه نموده آمادگى حوزه‏هاى علميه و انديشمندان متفكر اسلامى را در همكارى متقابل با انديشمندان متعهد و فرهيختگان دانشگاه اعلام مى‏داريم.
11 - با تأكيد بر لزوم وحدت و يكپارچگى كليه نيروهاى اسلام و انقلاب خاصه روحانيت متعهد، تداوم تبادل نظر روحانيون سراسر كشور و علماء بلاد را در قالب گردهم‏آئى‏هاى استانى و سراسرى، در گسترش ابعاد مختلف فرهنگ دينى و ريشه‏يابى مشكلات و دست‏يابى به راه‏حل‏هاى مناسب، امرى ضرورى و لازم مى‏دانيم.
12 - تعليم و تربيت اركان اصلى نظام آموزش و پرورش ايران اسلامى ما را تشكيل مى‏دهد توجه به اصول تربيتى و ارتقاء آموزش و انجام كارشناسى‏هاى لازم، در اين دو زمينه مهم ضرورت دائمى آموزش در نظام اسلامى است. در اين رهگذر بايد توجه داشت كه هر گونه تغيير و تحول در ساختار و شيوه‏هاى اجرايى حركت‏هاى تربيتى و آموزشى نياز به كارشناسى عميق و توجه به تجربيات عناصر دلسوز و دست‏اندكار و مربيان عزيز دارد كه انشاءالله مورد عنايت و توجه قرار گيرد طبعاً تصميم‏گيرى نهايى به عهده شوراى عالى انقلاب فرهنگى مى‏باشد.
در خاتمه همگان را به رعايت تقواى الهى و پرهيز از هرگونه زياده‏طلبى و جناح‏گرايى دعوت نموده با تذكرنسبت به اين نعمت بزرگ الهى يعنى حيات در سايه معنويت و برخوردارى از نعمت ولايت، عرض مى‏كنيم شكر اين نعمت را جز در تلاش صادقانه خدمت به مردم و حركت به سمت تحقق اهداف بلند اسلام نمى‏دانيم.

و آخر دعوانا ان الحمدللّه رب العالمين‏
سومين گردهم آيى علماء سراسر كشور
جامعه مدرسين حوزه علميه قم
على اكبر مشكينى

طلیعه

article thumbnailرویداد عظیم پیاده روی اربعین در سال‌های اخیر با توجه به شرایط بین‌المللی رنگ و بوی ویژه‌ای به خود گرفته است به شکلی که تبدیل به یک فرارویداد بی نظیرشده و عملا در حال تبدیل شدن به یکی از شعائر شیعه در دنیای امروز است. این پیاده روی که اقدامی نمادین و البته معنوی در جهت احیا و یادآوری پیام شهدای کربلاست همه ساله در روزهای منتهی به اربعین شهادت سید و سالار شهیدان در مسیرهای منتهی به کربلای معلی برگزار می‌شود.این حرکت عظیم در سال‌های اخیر بازتابی جهانی داشته و نشان دهنده انسجام و اتحاد جهان اسلام...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom