Ayeh

رهنمود

article thumbnailحوزه‌ی علمیّه حقیقتاً ظرفیّت‌های بی‌شماری دارد. این دقّتهایی که انسان در مباحث فقهی و در مسائل کم‌اهمّیّت در بین فقها مشاهده میکند -که از لحاظ عملی و از لحاظ جایگاهش در مجموعه‌ی احکام اسلامی خیلی چیز مهمّی نیست- واقعاً شگفت‌آور است؛ یعنی این‌ جور [دقّتهای] عمیق و ریزبین و ژرف‌نگر، در کارهای فقهی ما و در علمای ما وجود دارد؛ خب این خیلی ظرفیّت مهمّی است. این حوزه می‌تواند همه‌ی نیازهای یک نظام اسلامی را، جامعه‌ی اسلامی را برآورده کند. اگر چنانچه نهادسازها -یعنی مثلاً فرض کنید بانک مرکزی یک نهاد...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز119
دیروز1035
در هفته5895
در ماه22366
مجموع21092409

بازدید کنندگان برخط

5
Online

رئیس قوه قضائیه: نظام جمهوری اسلامی ایران به برکت حوزه‌های علمیه قوام یافته است

آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضائیه در ششمین اجلاسیه سراسری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران به برکت فرماندهی حوزه‌های علمیه در حال ادامه حیات پر برکت خود می‌باشد.


رئیس قوه قضائیه در این نشست که روز پنجشنبه در مدرسه عالی امام خمینی برگزار شد گفت: حوزه‌های علمیه در تاریخ تشیع مرکز فرماندهی فرهنگی، فکری و سیاسی جامعه بوده است و نقش هدایت جامعه را ایفا می‌کرده است.

در برپایی حکومت اسلامی زمینه‌های متنوعی پیش می‌آید که نیازمند ایفای نقش حوزه‌هاست و بدون ورود حوزه و روحانیت آن امور به انجام می‌رساند.

وی افزود: هر کدام از دستاوردهای عظیم نظام اسلامی و موفقیت‌های آن افتخاری است که به ذهن‌ ما خطور نمی‌کرد و به برکت فرماندهی فرهنگی و فکری حوزه‌های علمیه به جایگاه کنونی رسیده است.

آیت الله هاشمی شاهرودی با بیان ضرورت‌های پیش روی حوزه علمیه گفت: تولید فکر و اندیشه در همه زمینه‌ها بویژه مورد نیاز جهان اسلام، روابط بین ملت‌ها، نظریه پردازی برای نظام‌های اقتصادی، اداری در سطح کلان از جمله وظایف حوزه‌های علمیه می‌باشد.

وی افزود: تریت علما و مجتهدین در زمینه‌های مختلف بویژه مورد نیاز جهان اسلام، روابط بین ملت‌ها، نظریه پردازی برای نظام‌های اقتصادی، اداری، در سطح کلان، از جمله وظایف حوزه‌های علمیه می‌باشد.

وی افزود: تربیت علما و مجتهدین در زمینه‌های مختلف بویژه در وضعیت جهان امروز که بتوانند نقش هدایت مردم را متکفل بشوند از دیگر وظایف حوزه‌های علمیه است.

آیت الله هاشمی شاهرودی بر مهم بودن روابط و روحانیت تاکید کرد و گفت: ‌ارتباط خاصی مردم با روحانیت و مراجع تقلید جایگاه خاصی به حوزه‌های علمیه بخشیده است. این روابط باید تشکیلاتی باشد و با آسیب شناسی آن ایرادات احتمالی از بین برود.

وی با ارائه گزارشی از وضعیت قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز حوزه قضائی ایران نظامی است که مورد ستایش حقوق دانان ارشد کشورهای اسلامی قرار گرفته است و توانسته‌ایم در اجلاسیه‌های مختلف نظام قضایی ایران را به سایر کشورهای اسلامی بشناسانیم.

طلیعه

article thumbnailدر هفته‌های اخیر دو سفر بین‌المللی که اقتدار منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران را به نمایش گذاشت توجه بسیاری از رسانه‌های منطقه و بین‌المللی را به خود جلب کرد. اولین و مهم ترین این سفرها، سفر بشار اسد رییس جمهور سوریه به ایران و دیدار وی با رهبر معظم انقلاب بود که رسانه‌ها از آن به عنوان دیدار پیروزشدگانی یاد کردند که با مقاومت، ایستادگی و فداکاری توطئه سرنگونی سوریه را خنثی کردند و در برابر توطئه بزرگی پیروز شدند که علیه سوریه، کشورها و ملت‌های منطقه و نیز محور مقاومت طراحی شده بود. این سفر با...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom