Ayeh

رهنمود

article thumbnailدر شب ولادت با سعادت حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام و به‌مناسبت روز پاسدار، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از پاسداران و خانواده‌های آنان، علت خصومت آمریکایی‌ها با سپاه را پیشگامی آن در دفاع از کشور و انقلاب خواندند و خاطرنشان کردند: آمریکا و دشمنان نادان چهل سال است که هر چه در توان داشتند علیه جمهوری اسلامی به کار بستند اما هیچ غلطی نتوانستند بکنند و امروز دست انقلاب و نظام اسلامی در منطقه و بلکه در دنیا باز شده است.حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، سپاه را یک دستگاه برجسته و در خط مقدم...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز21
دیروز977
در هفته998
در ماه19913
مجموع21118889

بازدید کنندگان برخط

6
Online

نطق پيش از دستور حضرت حجت الاسلام والمسلمين آشتياني عضو جامعه مدرسين و نماينده شريف مردم قم در مجلس شوراي اسلامي مورخ 1390/05/25

 • بسم الله الرحمن الرحيم
 • با اداي سلام و احترام به همكاران محترم و والاترين درودهاي ما بر محمد و آل محمد و شهداي گرانقدر انقلاب و امام شهدا، حضرت امام خميني(رضوان الله تعالي عليه) و با تقاضاي طول عمر و عزت و موفقيت براي رهبر عزيز، حضرت آيت الله خامنه‌اي (دامت توفيقه) و با تهنيت ميلاد مبارك امام حسن مجتبي(ع) و توفيق حضور در ماه مبارك رمضان و آمادگي هر چه بيشتر براي درك شبهاي قدر و عزاداري براي شهادت حضرت علي(ع) نظر مبارك ملت شريف ايران و همكاران محترم را به چند نكته جلب مي‌نمايم:
 • 1) امام اميرمؤمنان(ع) در كلام نوراني خود به اركان ايمان اشاره دارد كه در هيچ منبع ديگري جزء نهج‌البلاغه آن را نمي‌يابيد. آن حضرت ايمان را فراتر از جنبه‌هاي عقيدتي،‌يعني از جنبه‌هاي عملي و رفتاري نيز مورد توجه قرار داده و تمام ريزه‌كاري‌ها و نكات دقيق را كه در شكل‌گيري ايمان مؤثر است را برشمرده و نخست ايمان را بر چهار پايه و هر يك از پايه‌ها را بر چهار پايه ديگر استوار كرده كه مجموعاً شانزده اصل از اصول ايمان (عقيدتي و عملي) را تشكيل مي‌دهد و به يقين اگر كسي بتواند اين اصول شانزده‌گانه را در خود زنده كند در اوج قله ايمان قرار خواهد گرفت و چنين ايماني است كه مي‌تواند دنيا را به سوي امنيت و آرامش و عدل و داد رهبري كند و انسان را به مقام قرب پروردگار و اوج افتخار انساني برساند.
 • پايه اول ايمان صبر است: در واقع صبر و شكيبايي گاه در مقابل شهوت و در مسير اطاعت از خداست و گاه در مقام پرهيز از گناهان و گاه در مقابل مصائب و درد و رنج‌هاي دنيوي است و گاه در مقابل پايان عمر و مرگ مي‌باشد.
 • براي اينكه انسان بتواند مواضع خود را در مقابل اين امور چهارگانه روشن سازد بايد متكي به عقايد صحيح گردد.
 • عشق به خداوند متعال او را از غلطيدن در شهوات سركش دنيا حفظ مي‌كند و اين همان صبر بر طاعت است.
 • از آنجا كه بي‌تابي در برابر مصائب به دليل دلبستگي‌هاي دنيوي است آن كس كه زاهد و بي‌‌اعتناي به دنيا باشد مصيبت در برابر او كوچك مي‌شود و صبر در برابر آن آسان مي‌گردد.
 • پايه دوم ايمان يقين است: يقين بر چهار شاخه استوار است بر بينش هوشمندانه و عميق و پي بردن به دقائق حكمت و پند گرفتن از عبرت‌ها و اقتدار بر روش پيشينيان صالح.
 • آنگاه امام(ع) ميوه‌هاي هر يك از اين شاخه‌هاي چهارگانه را بيان مي‌فرمايد: كسي كه بينايي هوشمندانه داشته باشد حكمت و دقائق امور براي او روشن مي‌شود و كسي كه دقائق امور براي او روشن شد عبرت فرا مي‌گيرد و كسي كه عبرت گيرد چنان است كه گويا هميشه با پيشينيان بوده است.
 • پايه سوم ايمان عدل است: سپس امام به سراغ شاخه عدالت مي‌رود و شاخه‌هاي اين پايه مهم را چنين شرح مي‌دهد. عدالت نيز چهار شعبه دارد، فهم دقيق، علم و دانش دقيق و قضاوت صحيح و روشن و حلم و بردباري.
 • در واقع كسي كه بخواهد حكم عادلانه‌اي كند نخست بايد از قابليت و استعداد شايسته‌اي در فهم موضوع برخوردار باشد تا هر گونه خطا در تشخيص موضوع موجب خطا در نتيجه حكم نشود سپس آگاهي لازم را در ارتباط با حكم پيدا كند و آن را دقيقاً منطبق بر موضوع نمايد. آنگاه حكم نهايي را به طور واضح و روشن و خالي از هر گونه ابهام بيان كند و در اين مسير، موانع را به طور واضح و روشن و خالي از هرگونه ابهام بيان كند و موانع را برطرف سازد.
 • آري دقت در فهم، انسان را به ژرفا علم و دانش مي‌رساند و آن كس كه به ژرفاي علم و دانش برسد احكام الهي را به خوبي درك مي‌كند و هر كس احكام خدا را دقيقاً بداند هرگز گمراه نخواهد شد و انسان عادل، حليم است تا ‌آنجا كه در روايتي از رسول خدا(ص) آمده و مي‌فرمايد: كاد الحليم ان يكون نبيا. آدم حليم نزديك است به نبوت. (بحار جلد43).
 • پايه چهارم ايمان جهاد است: امام مي‌فرمايد جهاد نيز چهار شاخه دارد امر به معروف و نهي از منكر، صدق و راستي در معركه‌هاي نبرد و دشمني با فاسقان.
 • در واقع امام جهاد را به معني وسيع كلمه تفسير فرموده نه تنها جهاد نظامي در ميدان جنگ با دشمنان را بلكه هر چهار محور جهاد يعني جهاد با قلب و با زبان و با عمل و با اسلحه در ميدان نبرد اشاره مي‌كند كه جهادي است فراگير و در پايان به آثار هر يك به روشني اشاره مي‌نمايند.
 • 2) هدفمند كردن يارانه‌ها حركتي بود ضروري و لازم ولي اگر با دقت عمل نشود به كشاورزي و صنعت لطمه جبران‌ناپذيري وارد خواهد كرد و همه مي‌دانيم تقويت كشاورزي و صنعت باعث استقلال و خودكفايي كشورها مي‌گردد و هم سبب افزايش اشتغال در جامعه و جلوگيري تبعات ناشي از بيكاري را بدنبال دارد ولي اين دو صنعت به شدت آسيب‌پذير شده‌اند كه دقت لازم مسئولان را مي‌طلبد كه در صورت عدم توجه مي‌تواند شيريني اين طرح را تحت شعاع قرار دهد.
 • 3) كارخانه‌هاي فرآوري شير در استان چون يارانه آنها داده نشده است در شرف تعطيلي مي‌باشند و لذا از مسئولان محترم تقاضاي رسيدگي به اين مشكل و حل آن را داريم.
 • 4) بيداري مسلمانان در مصر و تونس و ليبي و يمن و بحرين عزيز موجب اميدواري و دلخوشي است اصحاب رسانه و مسئولين محترم كشور و مجلس، وظيفه خود را در قبال با اين بيداري به نحو احسن انجام دهند كه كوتاهي مقطعي در اين زمينه مي‌تواند پشيماني‌هاي بعدي را به دنبال داشته باشد.
 • 5) در پايان با توجه به نزديك شدن انتخابات دوره نهم مجلس شوراي اسلامي، عقل و شرع حكم مي‌كند نامزدهاي محترم به هيچ وجه از جاده عدالت و تقوا و حق و ايمان خارج نشوند كه قطعاً تبعات دنيوي و خسران و حسرت اخروي را بدنبال خواهد داشت.
 • ما امروزه شاهد نزول هر چه بيشتر اخلاقيات به ويژه در حوزه سياست و اوج‌گيري سياست‌هاي ناروا در جامعه هستيم كه هر دوي اينها، در صورتي كه بستر شكل‌گيري آنها درمان نشود مي‌تواند مشكلات جبران ناپذيري را براي آينده انقلاب بوجود بياورد.
 • والسلام عليكم و رحمه الله بركاته
 • رضا آشتياني نماينده مردم شريف قم در مجلس شوراي اسلامي
 • 25/05/1390

طلیعه

article thumbnailتوجه ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی به مباحث اقتصادی باعث شده است که ایشان در نامگذاری سالها موضوعات و عناوین اقتصادی را مد نظر قرار دهند و به عنوان مسئله اصلی و در اولویت بدان نگاه کنند. ایشان با پشتوانه نظرات کارشناسی، همواره دغدغه‌های اقتصادی را بیان داشته و در سالهای مختلف، با درنظر گرفتن مهمترین مسائل مورد نیاز جامعه و کشور، عنوانی را برای هر سال مطرح می‌کنند. آنچه اکنون می‌تواند بخش بسیار مهمی از نگرانی‌ها را برطرف کند و شاخص‌های اقتصادی را بهبود ببخشد موضوعی تحت عنوان تولید است. کشور ما...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom