Ayeh

رهنمود

تصویر مطلب** حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در دیدار هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم، راه پیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس شورای اسلامی را دو آزمون بزرگ ملت ایران خواندند و با تبیین خصوصیات نامزدهای شایسته ی مجلس، حضور پرشور و آگاهانه ی همه ی مردم در انتخابات ۲ اسفند را در حل مشکلات داخلی و بین المللی مؤثر برشمردند و تأکید کردند: هر کس ایران عزیز، امنیت میهن و آبروی وطن را دوست دارد و در پی حل مشکلات است، باید در پای صندوق رأی حضور یابد تا عزم و اقتدار ملی ایرانیان بار دیگر به منصه ی ظهور برسد. رهبر معظم انقلاب...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز474
دیروز1804
در هفته7649
در ماه7649
مجموع348070

بازدید کنندگان برخط

3
Online

 آیت الله رضا استادی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم روز پنج شنبه 7 آذرماه 1398، در نشست علمی مروری بر اندیشه ها و میراث قرآنی شهید قاضی نورالله شوشتری که در سالن شیخ طوسی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی نمایندگی قم برگزار شد با انتقاد از استفاده از عناوین دانشگاهی برای طلاب و روحانیان گفت: استفاده از عناوین دانشگاهی همانند دکتر در مورد طلاب اشتباه است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: هر روحانی که منبری یا استاد معروفی می شود برای وی عنوان دکتر استفاده می کنند در حالی که این افراد در حوزه علمیه بزرگ شده اند و عنوان دکتری برای دروس دانشگاهی است که باید از آن جلوگیری کرد و رهبر معظم انقلاب نیز بیان کرده اند حوزه باید به صورت جداگانه مدرک دهد و کاری به دیگران نداشته باشد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با بیان این که شهید قاضی نورالله شوشتری فردی جامع بوده است، اظهار کرد: سه گونه کتب تفسیری وجود دارد گاهی کتاب تفسیر، تفسیر روایی است که چنین کتابی را نمی توان تفسیر دانست بلکه فقط روایات را جمع کرده است؛ نوع دیگر تفسیر نیز عرفانی و نوع آخر نیز تفسیر جامع است که تمامی موارد در آن یافت می شود؛ گفته شده فردی که می خواهد وارد تفسیر شود باید به بیش از 15 علم آگاه باشد که مرحوم قاضی چنین کاری کرده یعنی جامع بوده است.

استاد درس خارج حوزه علیمه قم ادامه داد: آثار شهید شوشتری نشان می دهد که بیست رشته را آموخته و در زمان ما فردی که تفسیر جامع را بیان می کند حضرت آیت الله جوادی آملی است که وی برای تفسیر خود فلسفه، حدیث، کلام و ادبیات را مشاهده می کند.

وی خاطرنشان کرد: در اوایل طلبگی از شهید مطهری شنیدم زمانی که رسائل را مطالعه می کنید بررسی کنید که سخنان جدیدش چه بوده است که در زمینه تفسیر نیز باید این گونه عمل کرد زیرا بسیاری از تفاسیر ما فقط نقل است.

آیت الله استادی با طرح سؤالی مبنی بر دلیل انتخاب تفسیر بیضاوی از سوی شهید شوشتری گفت: اهل تسنن گرچه از کتاب های اهل تشیع استفاده نمی کنند اما تشیع مراجعات فراوانی به کتاب اهل تسنن داشته و حتی در برخی موارد کتاب اهل تسنن به عنوان کتاب درسی انتخاب شده است که از آن موارد کتاب تفسیر بیضاوی است در نتیجه شهید شوشتری برای روشنگری این کتاب را انتخاب کرده است.

وی افزود: البته این تفسیر نظم ندارد و مسلسل نیست و اگر کتاب به این صورت در اختیار مردم قرار گیرد مناسب نخواهد بود بلکه باید کتاب تفسیر بیضاوی نیز چاپ شود تا مطالعه کننده بداند که کتاب تفسیر بیضاوی چه مطلبی را بیان کرده که شهیدشوشتری آن را توضیح داده یا نقد کرده است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: کار خدا بوده است که به دل آقای مرعشی انداخته تا در حفظ میراث شیعه تلاش کند زیرا براساس شنیده ها حتی برخی مراجع تقلید در گذشته به فکر حفظ میراث و کتاب های خطی نبوده اند؛ البته تمامی کتاب ها باید در اختیار دیگران نیز قرار گیرد که در غیر این صورت سودی نخواهد داشت؛ بنده بارها پیشنهاد داده ام پس از فروش کتابها با خریداران تماس گیرند و پیگیری کنند که کتاب را مطالعه کرده اند یا فقط برای زینت چنین کاری کرده اند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که دیده نشده است شهید شوشتری به بزرگان عامه جسارتی کرده باشد، اظهار کرد: برخی کتاب های شهید شوشتری حتی در مصر به دستور الازهر به چاپ رسیده است که چنین موردی نشان می دهد وی به هدفش رسیده است که روشنگری کرده و به بیان حقایق می پردازد بدون این که به فردی جسارت شود که امروزه نیز باید این گونه عمل کرد.

 

طلیعه

تصویر مطلب** انقلاب اسلامی ایران انقلابی دینی و کاملا مردمی بوده و هست. این دو ویژگی که از ابتدا، از مهمترین پایه‌های قدرت این انقلاب بوده است، اکنون در چله دوم انقلاب اسلامی همچنان قدرت بخش و اثر گذار است. انقلاب اسلامی در زمانه ای به وقوع پیوست که هر دو ابرقدرت حاضر در جهان تلاش داشتند اندیشه و گفتمان خود را در جوامع مختلف بسط دهند و با یارگیری و جذب ملت‌ها و دولتها به سمت خود پایه‌های سلطه جهانی خود را گسترش دهند . انقلاب اسلامی به هردوی این اندیشه‌ها " نه" گفت و با تکیه به قدرت خدا وارد میدان شد....
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom