Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در نماز جمعه‌ی پر شکوه و به‌یادماندنی تهران، حضور معجزه‌گون ملت فهیم در تشییع پیکر مطهر حاج قاسم سلیمانی و یارانش و نیز پاسخ کوبنده‌ی سپاه در حمله به پایگاه آمریکایی‌ها در عین‌الاسد را دو یوم‌الله درس‌آموز و تعیین‌کننده خواندند و افزودند: ملت، باطن خود یعنی استقامت در مقابل شیاطین را در این حضور نشان داد و تنها راه ادامه‌ی این مسیر عزت‌آفرین، قوی‌تر شدن ایران در همه‌ی زمینه‌ها است. رهبر معظم انقلاب اسلامی دستور خداوند به حضرت موسی (علیه‌السلام) مبنی بر...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز552
دیروز2050
در هفته2602
در ماه42347
مجموع137647

بازدید کنندگان برخط

17
Online

حضرت آیت الله حاج شیخ عبدالله خائفی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم روز چهارشنبه 4 دی ماه 1398 در پایان درس خارج فقه خود، نکاتی اخلاقی را بیان فرمودند که جهت استفاده عموم منتشر می گردد:


اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم


فی الغرر و الدرر عن علی علیه السلام: «عَجِبتُ لِمَن یَجهَل نَفسَه کیفَ یَعرِف ربَّه«غرر الحكم و درر الكلم‏، ص461»


سیر و سلوک الی الله تعالی و راه یافتن به سوی الله تعالی باید موافق با شرع باشد. باید موافق با احکام و تکالیف الاهیه باشد. به گونه ای که اگر موافق با شرع نبود، ضلال و گمراهی است.

 

یعنی هم خود گمراه است و هم دیگران را و مجتمع را به گمراهی می‌کشاند. در مورد نفس، روایاتی از امیرالمومنین (ع) در غرر و درر آمدی هست.

 

حضرت می‌فرماید: «عجبت لمن یجهل نفسه کیف یعرف ربه» من در تعجب و در شگفتم از کسی که به نفس خود جاهل هست؛ شناختی از نفس خود ندارد و نمی داند در نفسش چه تُحَفی نهفته است؛ نمی‌داند در نفسش چه نعمتهای الهی نهفته است؛ نمی‌داند که عظمت الله در نفسش هست؛ نمی‌داند که الله تعالی در نفسش تجلی کرده است؛ او وقتی اینها را نداند، چگونه رَبّ خویش را می‌شناسد؟!


در جای دیگر، حضرت می‌فرماید: «أعظمُ الحِکمةِ مَعرفةُ النَّفسِ» بالاترین حکمت، معرفت و شناخت نفس است.


اگر ما صد ها سال حکمت بخوانیم، فلسفه بخوانیم، فقه و اصول بخوانیم، بر همه دانشهای عالم تسلط پیدا کرده باشیم؛ لکن اگر به نفس خود آشنایی پیدا نکنیم، راه به جایی نخواهیم برد. با فضیلت‌ترین حکمت، معرفت نفس و شناخت نفس است.


باز در جای دیگر می‌فرماید: « أفضلُ‏ العَقلِ‏ مَعرفةُ المَرءِ نفسِه، فَمَن عَرَف نفسَه عَقِل و مَن جَهِلَها ضَلَّ «غرر الحكم و درر الكلم‏، ص207»


با فضیلت‌ترین عقل، آن است که هرکسی نفس خویش را بشناسد که اگر نفسش را نشناخت، جاهل است و عاقل نیست. هر قدر بگویند این از عقلای عالم است، لکن چون به نفس خود مسلط نیست و نفس خود را نشناخته، این جاهل است و عاقل نیست.


در جای دیگر می‌فرماید: «مَن عَرَف نفسَه تَجرَّدَ «غرر الحكم و درر الكلم‏، ص582»


هرکسی که به نفس خود آشنایی و شناخت پیدا کند، تَجَرَّد. یعنی تَجرَّد عَن العَلایِقِ الدنیوی. او اگر به نفسش شناخت داشته باشد، مجرد از علایق دنیا خواهد بود و به علایق دنیا پشت پا می‌زند.


بنابراین اگر بخواهیم عاقل باشیم، اگر بخواهیم افضل حکمت را داشته باشیم، اگر بخواهیم مجرد از علایق دنیا باشیم، باید به نفس خود مسلط باشیم و به نفس خود آشنایی داشته باشیم و شناخت کامل در نفس داشته باشیم .


و صل الله علی محمد و آله الطیبین طاهرین.

طلیعه

تصویر مطلبدر روزهای اخیر و پس از حمله موشکی مقتدرانه سپاه پاسداران به پایگاه عین الاسد عراق -  که رهبر معظم انقلاب آن را یکی از ایام الله نامیدند - شاهد موجی از اخبار و تحلیلهای گوناگون در این باره بودیم که نکاتی چند در این رابطه قابل ذکر است :1 – پس از این حملات شاهد اخبار ضد و نقیض درباره‌ی میزان خسارت و تعداد کشته شدگان نیروهای آمریکایی بودیم به گونه ای که برخی منابع نزدیک به سپاه از آمار حدود 80 کشته و بیش از 200 زخمی خبر دادند . این در حالی بود که ترامپ در روزهای اولیه منکر کشته و حتی زخمی شدن یک...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom