Ayeh

رهنمود

article thumbnailحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت، شاخص‌های حکومت علوی یعنی «عدالت، پاک‌دامنی، پارسایی و بامردم بودن» را معیار ارزیابی و سنجش اقدامات مسئولان برشمردند و با بیان نکات مهمی درباره‌ی مسائل اقتصادی، سیاست خارجی و اتحاد و انسجام داخلی، تأکید کردند: در زمینه‌ی اقتصاد باید قوی، پرحجم و باکیفیت کار کرد و مسئولان اقتصادی در حل مشکلات مردم شب و روز نشناسند. حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در ارزیابی عملکرد یک‌ساله‌ی دولت دوازدهم، خاطرنشان کردند: در این یک‌سال کارهای خوبی...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز3331
دیروز4553
در هفته13285
در ماه105298
مجموع20771821

بازدید کنندگان برخط

4
Online

لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَي الْخَيْرِ وَ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ: بايد از ميان شما گروهى باشند كه به خير دعوت كنند و امر به معروف و نهى از منكر كنند. اينان رستگارانند.


دهه اول ماه محرم الحرام به عنوان دهه امر به معروف و نهی از منکر نامگذاری شده است. این دو فریضه الهی که در آیات و روایات مختلف مورد تاکید قرار گرفته اند اهمیتشان چنان است که همه واجبات الهي در جامعه، در پرتو امر به معروف و نهي از منكر احيا می‌شود.

در اصل هشتم قانون اساسی تصریح گشته است: «در جمهوري‏ اسلامي‏ ايران‏ دعوت‏ به‏ خير، امر به‏ معروف‏ و نهي‏ از منكر وظيفه‏ اي‏ است‏ همگاني‏ و متقابل‏ بر عهده‏ مردم‏ نسبت‏ به‏ يكديگر، دولت‏ نسبت‏ به‏ مردم‏ و مردم‏ نسبت‏ به‏ دولت‏. شرايط و حدود و كيفيت‏ آن‏ را قانون‏ معين‏ می‌كند. "والمؤمنون‏ و المؤمنات‏ بعضهم‏ اولياء بعض‏ يأمرون‏ بالمعروف‏ و ينهون‏ عن‏ المنكر"».

از سویی سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) در بخشى از وصیتنامه خود که هنگام حرکت از مدینه خطاب به برادرشان محمد حنیفه نوشته اند فلسفه قیام خود را امر به معروف و نهی از منکر ذکر کرده‌اند: «و اني لَم أَخرُج أَشِراً وَ لابَطراً وَ لامُفسِداً وَ لاظالِماً و اِنَّما خَرَجتُ لِطَلَبِ الإصلاحِ فِي امّة جدّي أُرِيدُ أَن آمُر بِالمَعرُوفِ وَ أَنهي عَنِ المُنكَرِ وَ أَسيرَ بِسيرَةِ جَدّي وَ أبي علي بن ابي‏طالب».

من نه از روي خودخواهي و يا براي خوشگذراني و نه براي فساد و ستمگري از شهر خود بيرون آمدم، بلكه هدف من از اين سفر، امر به معروف و نهي از منكر و خواسته‏ام از اين حركت، اصلاح مفاسد امت و احياي سنت و قانون جدم، رسول خدا(ص) و راه و رسم پدرم، علي بن ابي طالب عليه السلام است.»

بنابراین مساله امر به معروف و نهى از منکر بعنوان یکى از مهمترین برنامه‌هاى شریعت وزیربناى نظام اسلامى و عامل اجرایى قوانین این آیین مقدس به شمار مى‌آید. لذا روحانیون و مبلغین که نقش مهم و اساسی در اشاعه ارزش‌های دینی و توسعه فرهنگ حسینی در جامعه دارند باید از ظرفیت این ایام که بهترین فرصت برای ترویج این دو فریضه در جامعه است بیشترین بهره را ببرند. باید با برنامه‌ریزی‌های مناسب در زمینه احیای درست این دو فریضه فراموش شده در جامعه تلاش شود. باید در کنار عزاداری برای سید و سالار شهیدان، به ترویج این دو فریضه که تأمین کننده امنیت و آرامش اجتماعی و زمینه‌ساز تعالی انسان و جامعه اسلامی هستند اهتمام ورزید. باید مفاسد جامعه را بشناسیم و راه صلاح و فساد را برای مردم تبیین کنیم. ان شا الله تعالی.(خ-1304)

طلیعه

article thumbnailفرارسیدن ماه محرم و فرصت گرانقدر تبلیغ برای عالمان دین و روحانیت شیعه، عرصه‌ای گسترده و منحصر به فرد است که باید نهایت بهره برداری از آن صورت گیرد. بیان معارف دین و درس‌های مکتب اهل‌بیت(ع) نیاز همیشگی یک جامعه‌ی دینی برای خود سازی و نوسازی بوده است. در زمانه حاضر نیز که فضا مشوش و سرشار از شبهات و دروغ‌هاست، تبلیغ و تبیین عرصه‌های مختلف دین و دینداری، جهادی بزرگ و حیاتی به شمار می‌آید.تبلیغ صادقانه، صمیمانه و مسئولانه می‌تواند محقق کننده اهداف تعیینی باشد. در موضوع تبلیغ سه محور مهم وجود دارد: 1- فرد...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom